Регистрацията на туроператорска фирма е една възможност за тези, които искат да развиват бизнес в една просперираща сфера. България се възприема като привлекателна туристическа дестинация, като само през 2019 г. държата ни е била посетена от 12,5 милиона туристи.
Как се регистрира туроператорска фирма?
Редът за осъществяване на туроператорска дейност и на туристически агент е уреден в Закона за туризма и в Наредба № 16-1399 от 11.10.2013 г.
За начало, е необходимо да учредим търговско дружество. Детайли относно процедурата по регистрация на фирма може да прочете тук.
След вписване на фирмата в Търговски регистър трябва да подадем документи за издаване на удостоверение за туроператорска или туроагентска дейност.
Процедура по издаване на удостоверение за туроператорска дейност
С документите на новоучредената фирма подавате заявление-декларация по образец за издаване на удостоврение за извършване на туроператорска дейност до Министъра на туризма.
Срокът за подаване на заявлението е три месеца преди да започнете да предоставяте туристическите услуги.
Друго важно изискване е да имате подходящо помещение или онлайн платформа за извършване на туристическите услуги.
Изискванията за помещението са поместени в Наредба № 16-1399 от 11.10.2013 г., като най-общо помещението трябва да се намира на партерния или на първия етаж на жилищна или офис сграда, да има обособено място за клиенти и обособени работни места, както и подходяща офис техника.
Важно! Ако желаете да осъществявате и дейност на туроператор и дейност на туроагент може да заявите и двете в един формуляр. В същото време, ще трябва да внесе отделни такси за двете дейности.
Отрицателни предпоставки: регистрация ще ви бъде отказана ако е изминало по-малко от една година от заповедта, с която вече ви е било отказано издаването на удостоверение за туроператорска дейност, или ако са изтекли по малко от 2 години от заповедта, с която ви е прекратена предишна регистрация
Необходими документи
- Актуално състояние на регистрираната фирма
- Копие от диплома за завършено висше обрзование на управителя, както и копие от документ удостоверяващ поне 1 година стаж в туризма и сертификат за владеене на един чужд език; (може и със средно образование и 5 години стаж в туризма)
- Справка за образованието и стажа на персонала;
- Копие от нотариален акт или договор за наем на помещението, където ще извършвам дейността
- Копие на предварителен договор за застраховка „Отговорност на туроператора“
- Декларациите по чл. 61, ал.3 от Закона за туризма по образец
- Копие от документ за платена такса.
Срок за регистрация на туроператорска фирма
Заявлението за извършване на туроператорска дейност се разглежда от експертна комисия, която дава становище до министъра на туризма в срок до 2 месеца.
Ако има неизправности по подадените документи, се предоставя 14 дневен срок за отстраняването им.
Важно! Министърът на туризма извършва регистрация и вписва туроператора в Националния туристически регистър след представяне на копие от сключен договор със застраховател за сключена застраховка „Отговорност на туроператора“
Дължими такси
Таксите са определени нормативно в Тарифата за таксите, които се събират по закона за туризма, приета с ПМС № 355 от 15.12.2016 г. и в размер на:
За извършване на туроператорска дейност – 4000 лв.
За извърване на туроагентска дейност – 2300 лв.
Първо се внася такса от 500 лв. за разглеждане на заявлението, като остатъкът се заплаща при получаване на разрешението. (Например: Ако желаете да извършвате само туроагентска дейност първо внасяте 500 лв. такса за подаване на заявление и 1800 лв. при полуачване на удостоверението)
Валидност на регистрацията
Удостоверението за извършване на туроператорска/туроагентска дейност е безсрочно.
Запитане за регистрация на туроператорска фирма