Задачата на тази статия е да повиши информираността на гражданите и бизнеса, относно правомощията на инспекторите от Инспекция по труда при извършване на проверка, редът за защита срещу издадени задължителни предписания и процедурата по обжалване на наказателно постановелние.
Права на инспекторите по труда при проверка
Дирекциите „Инспекция по труда“ са териториални поделения към ГИТ и извършват контрол по спазване на трудовото законодателство, здравословните и безопасни условия на труд, във всички отрасли и дейности в съответната териториална област.
Проверките са планирани (рискови обекти и дейности) и непланирани (по сигнали от работници и служители, сигнали от прокуратурата, за установяване причините за възникнали трудови злополуки и прочие).
Важно! Контролните органи са задължени да пазят в тайна източника, от който са получили сигнала.
Инспекторите по труда имат право да проверяват работодателите без предварително предупреждение. (няма изискване да представят специален документ за назначаване на проверката, както е например при извършването на ревизия по реда на ДОПК)
На инспекторите следва да се осигури свободен достъп до обекта. Те имат право да :
- изискат трудовата документация на работниците и служителите на дружеството, включително да съберат информация лично от служителите;
- осъществят контрол относно спазването на нормативните правила за безопасност на труда;
- установят причините за настъпване на трудови злополуки;
- вземат проби за изследвания;
- издават устни разпореждания;
- издават задължителни предписания;
- съставят актове за установяване на нарушения;
- прилагат принудителни административни мерки, включително да спрат дейността на обекта за определен срок;
- обявят съществуването на трудовото правоотношение с постановление с начална дата на възникването му.
Важно! Ако възпрепятствате инспектор да изпълни служебните си задължения, извършвате административно нарушение, което се наказва със солидна санкция в размер от 20 000 лв., а за виновното длъжностно лице – с глоба в размер 10 000 лв.
Предписания от Инспекция по труда
При констатирани нарушения, инспектроите имат право да издават предписания (за по-леки нарушения, които могат да бъдат отстранени в хода на проверката) или директно да пристъпят към съставяне на акт.
Ако посещението завърши със задължително предписание, пред вас стоят три алтернативи – да го изпълните, да не го изпълните или да го обжалвате.
Резултатите от изпълнение на предписанието са ясни.
В случай, че не сте съгласни с предписанията на инспектора, може да подадете жалба чрез дирекция Инспекция по труда до Изпълнителния директор на ГИТ, в 14-дневен срок от датата на връчване на предписанието. Обжалването не спира изпълнението. Изпълнителният директор се произнася с мотивирано решение, което може да бъде обжалвано пред Административен съд в 14-дневен срок от получаването му.
Важно! Мълчаливият отказ, на изпълнителния директор на ГИТ, може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който същият е бил длъжен да се произнесе.
Ако не обжалвате и не изпълните задължителни предписания, ще ви бъде съставен акт за установяне на нарушение.
Неизпълнението на задължително предписание се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 10 000 лв.
Акт от Инспекция по труда
В процедурата по установяване на нарушението следва да се прилагат общите правила по ЗАНН.
Актът може да бъде съставен на място, при извършване на проверката, както и след напускане на обекта. Във втория случай, инспекторите уведомяват законния представител на работодателя за ден и час, в който трябва да се яви, за съставяне на акта.
Важно! Поканата за съставяне на акта следва да бъде писмена. В противен случай, при съставяне на акта неприсъствено, по реда на чл. 40 ал. 2 от ЗАНН, се октриват възможности за отмяна на цялата процедура по административно наказване.
Адвокататът на нарушителя може да направи възражение, че работодателят не е бил поканен за съставяне на акт в негово присъствие. Съгласно чл. 84 от ЗАНН във вр. с чл. 16 и чл. 103 от НПК, административно-наказващият орган носи тежестта да докаже обвинението, включително спазването на императивните процесуални норми.
Важно! Съществува специална процедура за връчване на акта, когато е съставен без присъствието на представител на работодателя. Същата е уредена чл.416 ал.3 от Кодекса на труда във вр. с чл.43 ал.4 от ЗАНН.
При невъзможност за лично връчване, актът се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка до адреса на управление на дружеството. Ако никой не бъде открит на адреса, се поставя уведомление на таблото в компетентната дирекция и в интернет страницата. След изтичане на 7 дни от поставяне на уведомлението, актът се счита за връчен.
Наказателно постановление от Инспекция по труда
Наказателните постановления се издавдат от директора на компетнетната дирекция Инспeкция по труда, в срок 6 месеца, от устанояване на нарушението.
Процедурата по обжалване, основанията и давностните срокове са подробно разгледани в общата ни статия за наказателно постановление.
Санкциите за неизпълнение на трудовото законодателство
За нарушения на трудовото законодателство се налагат глоби на физическите лица и имуществени санкции, на юридическите лица.
Има тенденция за увеличаване размера на санкциите за нарушения на трудовоправните норми.