Прехвърлянето на ЕТ има съществени различия от процедурата по продажба на дружествени дялове на ЕООД. Редът за осъществяване на сделката е уреден в чл. 15 и 16 от Търговския закон („ТР„). Прехвърля се предприятието на едноличния търговец като съвкупност от права, задължения и фактически отношения.
Прехвърляне предприятието на ЕТ на ЕООД
Правото на собственост върху търговското предприятие на едноличния търговец се прехвърля чрез договор с нотариална заверка на подпис и съдържание.
Купувач може да бъде само лице, което притежава качеството търговец.
Най-често, ЕТ се прехвърля на ЕООД.
С прехврълянето на предприятието купувача придобива всички права, задължения и фактическия отношения. Това включва всички активи собственост на ЕТ – имоти, стока, автомобили, както и придобити лицензии и разрешителни. Заедно с правата, приобретателят поема и задълженията на едноличния търговец. Той замества ЕТ във всички правоотношения, включително трудовите договори и договорите за кредит.
Приобретателят придобива и всички фактически отношения – контакти с доставчици, клиентела, реноме, знания, ноухау и прочие.
Документи за прехвърляне на ЕТ
Преди да пристъпите към същинската процедура попокупко-продажба на ет от еоод, ви съветваме да подадете уведомление по чл. 77 от ДОПК до НАП. С него заявявате, че предстои да прехвърлите предприятието на ЕТ.
НАП издава удостоверение. Този документ е задължително условие за вписване на сделката в Търговски регистър. Срокът за издаване на удостоверението е 60 дни.
За самата сделка се изготвя договор за продажба/дарение на търговско предприятие на ЕТ.
Важно! Ако в активите на търговското предприятие са включени и недвижими имоти, те трябва да бъдат подробно индивидуализирани, както в нотариален акт. Липсата на подробно описание, може да доведе до отказ на длъжностните лица от Агенция по вписванията да впишат договора в Имотен регистър.
С договора се представя подписана от едноличния търговец декларация по образец, за липса на неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и осигуровки към служители.
Важно! Съобразно Решение № 704 от 05.10.2018г. на Министерски съвет за приемане на мерки за трансформация на модела на административно обслужване, при прехвърляне на търговско предприятие, когато едновременно с него е заявено и заличаване на отчуждителя – едноличен търговец, НОИ не издава удостоверение по чл. 5, ал. 10 от КСО, респективно Агенция по вписванията не изисква такова удостоверение.
Документи от страна на купувача
За да се прехвърли ЕТ на ЕООД, е необходимо да се приеме решение от едноличния собственик на капитала за закупуване предприятието на едноличния търговец.
Финална стъпка
Фактическият състав на сделката завършва с вписването и по партидата на купувача и продавача. Подават се заявление В1 в ТР.
Ако предприятието на ЕТ включва недвижими имоти, вписването на договора в Имотен регистър, следва да се инициира след вписване на сделката в ТР.
Важно! С прехвърлянето на предприятието на ЕТ не се прекратява автоматично качеството „търговец„. Ако това е вашето желание, съществува отделна процедура за заличаване на ЕТ.
Такси за прехвърляне на ЕТ
Тъй като договорът се сключва с нотариална заверка на подпис и съдържание, подлежи на вписване и има определен материален интерес, дължим ½ от таксите, които се събират при прехвърлителни сделки с нотариален акт.
Материалния интерес се изчислява на база балансовата стойност на дълготрайните активи на предприятието на едноличния търговец за последното тримесечие или върху цената по договора, ако тази цена е по-висока.
Данъчно-правен аспект на сделката
Прехвърлянето на предприятие на ЕТ (с актив недвижим имот) не се причислява към възмездните сделки с недвижими имоти. Тези сделки се приравнят на непаричните вноски в капитала на търговко дружество и по аргумент от чл. 48 ал. 1 т. 9 от ЗМДТ –
НЕ се дължи местен данък.