Ликвидацията или на роден език „закриване на фирма“ е една логична стъпка, която следва да предприемете, когато по една или друга причина преустановите бизнеса си и нямате намерения да го възобновявате.
В тази статия ще преминем последователно през процедурата по ликвидация и заличаване на фирмата от Търговския регистър и ще отговорим на по-често задавани върпоси свързани с прекратавяне на дружеството.
С помощта на бутона по-долу, може да слушате цялата статия, озвучена от audiobookbg.com
Кратко съдържание на статията
- 1 Закриване на фирма. Кога e препоръчително да се извърши ликвидация на фирмата?
- 2 ЗАКРИВАНЕ НА ФИРМА В ПЕТ СТЪПКИ
- 3 Подготовка на процедурата по ликвидация
- 4 Иницииране на производството по обявяване в ликвидация
- 5 Покана до кредиторите
- 6 Финални действия преди закриване на фирмата
- 7 Заличаване на фирмата от търговски регистър
- 8 Колко време продължава процедурата по закриване на фирма?
- 9 Закриване на фирма регистрирана по ДДС
- 10 Има ли алтернативи на ликвидацията?
- 11 Каква е цената за закриване на фирма?
- 12 Ликвидация при смърт на едноличния собственик на капитала
Закриване на фирма.
Кога e препоръчително да се извърши ликвидация на фирмата?
Ликвидацията е процедурата по доброволно прекратяване дейността на дружеството, която се инициира, когато активите на дружеството са достатъчни да покрият неговите задължения (ако има такива). Целта е да се разпредели остатъкът от имуществото между съдружниците/собтвеника на капитала и дружеството да се прекрати.
Важно! В случай, че фирмата има натрупани задължения и не е в състояние да ги погаси, управителят трябва да инициира производство по несъстоятелсност. Ако се започне производство по ликвидация и ваш кредитор подаде молба до съда за октриване на производство по несъстоятелност, ликвидацията ще бъде спряна. Ако молбата бъде уважена, производството по ликвидацията ще бъде прекратено ex lege.
Ако целта ви е, името ви да не бъде асоциирано, с името на притежаваното от вас дружество, може да пристъпите към продажба на фирмата чрез прехвърляне дружествените дялове на трето лице. Тази процедура е по-улеснена от ликвидацията на фирма.
ЗАКРИВАНЕ НА ФИРМА В ПЕТ СТЪПКИ
Нека видим как преминава последователно процедурата по закриване на вашата фирма.
Подготовка на процедурата по ликвидация
Преди да започнете същинската процедура по закриване дружеството, трябва да осигурите подходящи условия за нейното гладко протичане.
Какво се има в предвид?
Препоръчително е да си направите списък с всички „известни“ на дружеството кредитори. Те задължително следва да бъдат уведомени писмено за започнатото производство по ликвидация и да бъдат поканени да предявят вземанията си. За известни следва да се считат всички задължения към енергоснабдителни дружества, топлофикация, ВиК и т.н., както и всички задължения, които фигурират в търговските книги на фирмата. Ако пресметнете, че дружеството няма активи да погаси тези задължения, по-добре да обмислите варианта за започване на производство по несъстоятелност.
Важно! Препоръчително е да прекратите всички договори с партньори, доставчици, договори за наем, договори с телекомуникационни оператори и т.н., за да не бъдете изненадани по-късно с покани за плащане на задължения и неустойки. В случай, че възнамерявате да извършвате дейност по време на производството по ликвидация на фирмата, тези действия ще трябва да се извършат в периода от обявяване в Търговския регистър на решението за прекратяване на дружеството до изтичане на срока на ликвидацията.
Важно! Ако имате касови апарати в търговските обекти, трябва да ги дерегистрирате като уведомите Националната агенция по приходите („НАП“) и доставчика, от който сте закупили фискалните устройства, за да извърши необходимите действия.
В самото начало трябва да подадете уведомление до компетентната Териториална дирекция на НАП, че възнамерявате да прекратите дружеството. Следва да ви се издаде Удостоверение по чл. 77 ал. 1 от ДОПК, което е предпоставка за обявявяне на решението за заличаване на фирмата от Търговски регистър.
Срокът за издаване на този документ е два месеца, поради което ви съветваме да започнете с него.
Иницииране на производството по обявяване в ликвидация
След като сте извършили описаните по-горе подготвителни действия, следва да пристъпите към втората фаза в производството по ликвидация, а именно да подадете Заявление Б6 за вписване на обстоятелства относно прекратяване и ликвидация.
Към заявлението се прилагат следните документи:
1. Протокол от Общо събрание/Решение на едноличния собственик на капитала за започване на производство по ликвидация, назначаване на ликвидатор и определяне срок за ликвидация.
2. Нотариално заверено съгласие с образец от подписа на ликвидатора
3. Декларация по чл. 13 ал.4 от Търговския закон
4. Документ за платена държавна такса
5. Удостоверението по чл. 77 ал. 1 от ДОПК
Важно! За ликвидатор може да бъде назначено всяко физическо лице, като най-често се назначава управителят. Именно ликвидаторът управлява и представлява дружеството пред трети лица докато последното е в ликвидация.
Покана до кредиторите
Последваща стъпка в процедурата по ликвидация е подаването на Заявление Г1, с което се публикува покана до всички кредитори на дружеството да предявят вземанията си. Всички задължения трябва да бъдат уредени в срока на ликвидацията, който е определен в решението за прекратяване на дружеството.
Важно! Минималният срок е 6 месеца.
Важно! Целта на обявяване на поканата в Търговския регистър е да уведоми „неизвестните“ кредитори за започнатото производство по ликвидация и да ги покани да предявят вземанията си. В случай, че такива бъдат предявени, и възникнат спорове относно техния размер или основание, то закриването на фирмата ще се забави до приключване на съответното съдебно/арбитражно производство.
Финални действия преди закриване на фирмата
В шестмесечния период дружеството трябва да изчисти всички задължения към своите „известни“ кредитори, да прекрати всички договори, както със съконтрахенти, така и с наетите служители.
След като уведоми НАП за прекратените трудови договри, ликвидаторът трябва да предаде всички разплащателни ведомости и трудовоправни документи в компетентната териториална дирекция на Националния осигурителен институт.
Важно! За тези действия се издава Удостоверение, което е предпоставка за закриване на фирмата. В случай, че дружеството не е наемало служители, се издава удостоверение, че последното няма служители за периода на осъществяване на дейността си.
Важно! При закриване на предприятието работодателят може да прекрати трудовите договори едностранно на основание чл. 328 ал. 1 т.1 от КТ.
През този период трябва да се изготвят и няколко счетоводни документа, като първо се изготвя начален ликвидационен баланс и пояснителен доклад към него. Впоследствие, след изтичане на шест-месечния срок, ликвидаторът трябва да изготви краен ликвидационен баланс и пояснителен доклад към него, в който да се посочи дали е останалото налично имущество за разпределение, каква е стойността му, под каква форма се намира, дали всички предявени вземания са погасени и как ще бъде разпределено имуществото между съдружниците/едноличния собственик на капитала.
Заличаване на фирмата от търговски регистър
Финалната стъпка в процеса по закриване на фирмата е подаването на Заявление А4 за прекратяване на дружеството.
В случай, че сте изпълнили условията описани в предишните стъпки, заличаването на търговското дружествто трябва да бъде вписано в рамките на една седмица от подаване на заявлението.
Колко време продължава процедурата по закриване на фирма?
Както сме описали по-горе, минималният срок е около 8-9 месеца.
Закриване на фирма регистрирана по ДДС
В случай, че фирмата, която предстои да закриете е регистрирана по ДДС, трябва да се подаде заявление за дерегистрация до компетентата териториална дирекция на НАП в 14-дневен срок от подаване на Заявлението по СТЪПКА 2 – за обявяване ликвидация на фирмата.
Заявлението за дерегистрация следва да бъде разгледано в 7-дневен срок и ако са налице предпоставките, дружествтото ще бъде дерегистрирано по ДДС.
Важно! Ако фирмата има имущество за осребряване и/или предстои извършване на определени сделки, може изберете да останете регистрирани по ДДС до датата на заличаване на дружеството от търговски регистър. За да упражните това свое право на избор, трябва да подадете декларация до компетентната териториална дирекция на НАП в 14-дневен срок от обявяване на дружеството в ликвидация.
Важно! В този случай ликвидаторът (ликвидаторите) отговаря солидарно за дължимия данък през периода на ликвидацията.
Има ли алтернативи на ликвидацията?
Много дружества в България, след преустановяване на дейността си, подават декларация за спиране на осигуряването и забравят за съществуването на фирмата. Разбира се, всяка година в началото на месец Март си припомнят за нейното съществуване, тъй като трябва да изпълнят задължението за подаване на ежегодната декларация за неактивност в Търговския регистър и НОИ.
Този вариант е допустим, но е неприложим за всеки казус.
Каква е цената за закриване на фирма?
Както разбрахте от описаното по-горе, процедурата по ликвидация може да премине сравнително леко и бързо, ако фирмата е изрядна, няма задължения към държавата и трети лица и няма голямо имущество за разпределение. В този случай цената за ликвидация на дружеството е между 500 – 800 лв.
Ако дружеството е голямо, има сложни взаимоотношения, работата на юриста ще се усложни и увеличи, което ще се отрази и на цената на услугата.
Ликвидация при смърт на едноличния собственик на капитала
В практиката възникват въпроси във връзка с процедурата по прекратяване на еоод, когато собственика на капитала почине. Законът предвижда, че ЕООД се практява при смърт на едноличния собственик на капитала, ако наследниците не поискат да продължат дейността.
Въпреки това, фирмата не може да бъде закрита, без да се премине производство по ликвидация. От друга страна, за да се пристъпи към ликвидация, е необходимо да се вземе решение на едноличния собственик за прекратяване на дружеството, за назначаване на ликвидатор и за определяне срок на ликвидацията.
Това създава проблеми, тъй като собственикът на капитала е починал.
Решението е следното – първо наследникът се вписва като собственик на капитала и впоследствие приема решение за извършване на ликвидация на дружеството.
Ако едноличният собственик и управител на дружеството е починал и неговите наследници не са предприели дейстия по вписване на това обстоятелство и са изминали повече от три месеца от настъпване на смъртта, законът дава право на прокурора да предяви иск за прекратяване на дружеството.
Разбира се, последният следва да бъде сезиран, за да узнае за това обстоятелство.
Впоследствие се преминава към служебна процедура по ликвидация на фирмата.
Закриване на фирма
Цена закриване на фирма
Документи за започване на ликвидация
ВЪПРОС :– ОТ 2005Г. ИМАХ РЕГЕСТРИРАНА ФИРМА НА МОЕ ИМЕ , КОЯТО НА 09 12 2011 Г. Я СПИРАМ ОТ ДЕЙНОСТ. ПОРАДИ ЗАБОЛЯВАНЕ И ИНВАЛИДИЗАЦИЯ 85 % ЖЕЛАЯ ДА Я ЗАКРИЯ НАПЪЛНО , ЗАЩОТО МИ СЕ ЯВЯВА ПРЕЧКА ПРЕД СОЦИАЛНИ ЗА ПОМОЩИ . КАК МОГА В НАЙ КРАТЪК СРОК ДА Я ЗАКРИЯ , КАКЪВ Е РЕДА И КОЛКО ЩЕ МИ СТРУВА ТОВА . МОЛЯ ЗА ОТГОВОР.
Г-н Иванов, макар, че вашата фирма не е извършвала дейност от години, ликвидацията и ще премине сходно с тази на една действаща фирма. Ще са нужни 9 месеца. Изпратете ни ЕИК на фирмата, както и годишен финансов отчет към последната година, когато фирмата е действала, за да ви кажем ориентировъчна цена. Има значение и това, дали и колко служители е имала, понеже ако е имала назначени служители на трудов договор, трябва да се подготви и комплектова цялата трудовоправна документация и да се предаде в НОИ.
Може да ни изпратите повече информация за фирмата на: office@stamatovandpartners.com