Адвокат по Несъстоятелност | Адвокатска кантора в София и Бургас
Несъстоятелност Адвокат София

Адвокат по Несъстоятелност

Препоръчително е управителят, собственикът на фирмата да се обърне към адвокат, когато дружеството има просрочени задължения към държавата и/или частни лица и не е в състоятение да ги погаси.

Какво е несъстоятелност на фирма?

Производството по несъстоятелност представлява едно универсално принудително изпълнение.
Неговата цел е да се защитят и удовлетворят всички кредитори на дружеството, изпаднало в невъзможност да покрива задълженията си.

В редки случаи, може да се постигне и оздравяване на предприятието.

Защо ви е необходим адвокат в производството по несъстоятелност?

Несъстоятелнотта на фирма е обективно състояние, което подлежи на доказване пред съд. Само съдът може да открие производство по несъстоятелност.

Преди това, трябва да докажете документално, че дружеството е изпаднало в неплатежоспособност или в свръхзадлъжнялост.

Важно! Възможно е фактически да не разполагате с парични средства да покривате задълженията си към кредитори, но по документи положението да е различно. Така, например, се случва, когато е налице „черна каса“.

Именно поради това, добрият адвокат по несъстоятелност ще извърши анализ на цялата правна и счетоводна документация, и ще прецени дали има основателност за обявяване на фалит на фирмата.

Важно! Ако желаете да прекратите дейността на дружеството и са налице средства за погасяване на задълженията към кредиторите, то трябва да се инициира производство по ликвидация на фирмата.

Производството по несъстоятелност е изпълнено с изисквания и процедури, които изискват стриктно спазване и познаване на закона.

Освен това, трябва да се анализира и рискът от носене на наказателна отговорност на управителя по чл. 227 б от Наказателния кодекс.

Кой може да инициира процедура по несъстоятелност?

Молба за октриване на производство по несъстоятелност може да бъде подадена от длъжника (управителя на фирмата при ЕООД и ООД), от едноличния търговец, така и по искане на НАП или частен кредитор.

Компетентен да разгледа делото е окръжният съд по седалището на търговеца.

Производсто по несъстоятелност на фирма без активи (ЕООД и ООД)

Когато фирмата не разполага с парични средства или активи (имоти, автомобили) за посрещане на първоначалните разноски в производството по несъстоятелност, може да се пристъпи към съкратена процедура за обявяване фалит на търговеца.

Иска се съдът да открие производство и обяви дружеството в несъстоятелност, като на основание 632 от Търговския закон, спре делото за една година.

Повече информация

Ако в този срок не бъдат внесени средства за покриване на първоначалните разноски по несъстоятелността, съдът ще прекрати делото и ще заличи търговеца.

Обявяване несъстоятелност на едноличен търговец

Едноличните търговци могат да бъдат обявени в несъстоятелност само на общото основание – изпадане в неплатежоспособност. Съгласно определението дадено в Търговския закон, имущественосто състояние на длъжника следва да се характеризира с трайна невъзможност на същия да изпълни посочено в чл.608 ал.1 от ТЗ изискуемо парично задължение чрез наличните краткотрайни и реално ликвидни активи.

Датата на изпадане в неплатежоспособност се определя от съда. От практиката ни, във всяко дело се назначава експертиза, с която съдът се съобразява.

Важно! Съдът обявява датата, от която дружеството се счита за изпаднало в неплатежоспобност. Тя се свързва с така наречения подозрителен период – ако през него са извършени определени сделки, те се смятат за недействителни (нищожни) спрямо кредиторите.

Несъстоятелност на фирма с активи

Когато фирмата има материални активи (имоти, автомобили и прочие), достатъчни да покрият първоначалните разноски по делото, производсвото по несъстоятелност се развива при по-усложнен ред.

След като открие производството, съдът дава възможност на всички кредитори да предявят своите вземания към длъжника. Този срок е само 1 месец.

Важно! Много търговци ползват услугите на адвокат, който следи поведението и действията на контрагенти с финансови затруднения, за да може да се действа своевременно и да се предявят вземанията при октриване на производство по несъстоятелност.

Последващите етапи са организиране събрание на кредиторите, събиране маса на несъстоятелността (всички имущества се изнасят на публична продан и се осребяват), разпределяне на имуществото по нормативно определен ред на кредиторите, прекратяване/спиране на производството.

Възможно е да се премине и към оздравителен план на фирмата.

Срок за откриване на производството?

Сроковете за разглеждане на молби за несъстоятелност са кратки.

Ако инициативата е от длъжника, делото се образува с подаване на молбата. Съдът я разглежда незабавно в закрито заседание. (на практика отнема около седмица-две)

В случай, че молбата е подадена от кредитор, съдът следва да насрочи открито съдебно заседание с призоване на длъжника и молителя в 14 дневен срок от входиране на молбата.

Това са сроковете за октриване на производството, самата несъстоятелност може да продължи години. Значение има броят на кредиторите, наличното имущество на фирмата и активността на синдика.

Какви са последиците от несъстоятелността?

Ако дружеството бъде обявено във фалит и останат непогасени задължения към кредитори, няма да може да изпълнявате функциите на управител на ЕООД или ООД, да се регистрирате като едноличен търговец, както и да участвате в съвета на директорите или в управителния съвет на АД.

Положителната страна е, че няма ограничения относно възможността да регистрирате нова фирма, да бъдете едноличен собственик на капитала или съдружник.

Този извод е юридически обоснован, тъй като целта на законодателят е да наложи ограничения в търговската дееспособност на лицата, които са управлявали дружества, обявени в несъстоятелност. Придобиването на участие в търговско дружество представлява юридически факт, който поржада членствени правоотношения. Тази сделка няма търговски хараткер, тъй като липсва двустранна размяна на блага.

5/5 - (3 votes)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.